Akrilik Boya

Akrilik Boya Nedir? Akrilik Boya Nerelerde Kullanılır
Su bazlı akrilik boya, su içinde (akrilik polimer emülsiyonu) ve pigmentte tutulan plastik akrilik reçine parçacıklarından oluşur. Su buharlaştıkça reçine parçacıkları birlikte güçlü bir dayanıklı boya oluşturur.

Akrilik Boya Bileşenleri
Akrilik reçine

Akrilik emülsiyonların yapıldığı bir polimer. Yüksek kaliteli akrilik reçine, yüksek kaliteli polimer emülsiyonu için gerekli bir bileşendir.

Cilt

Akrilik polimer emülsiyonu, Akrilik boyanın kullanım ve dayanıklılık özelliklerini veren bağlayıcıdır.

Pigment

Çözülmeyen kuru, toz halindeki materyaller, ancak akrilik polimer emülsiyonu ile karıştırıldığında asılı halde kalırlar. Organik, inorganik, doğal ve sentetiktirler. Uygulandıkları yüzey için çok az veya hiç afinitesi yoktur. Bir boya yüzeyine pigmentler yapıştırmak ve bir boya filmine birleştirmek için bağlayıcı gereklidir.

Akrilik Boyanın Özellikleri
Sudan etkilenmez.
Kuru bir boya yüzeyi, sabun ve su ile hafifçe yıkanarak temizlenebilir.
Sıcak havada yumuşak olur; soğuk havalarda esnekliği azalır.
Akrilik Boya Ne İçin Kullanılır?
Akrilik boya, birçok uygulamada kullanılabilecek, su bazlı, toksik olmayan ve çabuk kuruyan bir boyadır. Akriliklerin temizlenmesi ve opak olması kolaydır, yani hataları üzerlerinde boyayarak düzeltebilirsiniz. Akrilik boyanın tipine bağlı olarak, iç veya dış mekanlarda kullanıma uygundur ve akrilik boyayı ömrü solmadan veya çatlamadan uygulamalısınız.

El Sanatları için Akrilik Boya

El sanatları için kullanılan bu boya en yaygın ve ucuz akrilik türüdür. Çeşitli renklerde bulunur, pürüzsüz ve kremsi bir kıvama sahiptir. Ahşap, seramik, kâğıt, kumaş, cam ve kanvas dahil olmak üzere çoğu iç mekân projelerine uygundur.